Jak na osvětlení RC modelů
Důležitou podmínkou pro výběr osvětlení je znát jeho účel. Můžeme mít osvětlení maketové nebo sportovní maketovost pouze navozující, případně účelové pro rozeznání polohy modelu nebo protikolizní (ACL) pro modely létající ve větších výškách nebo vzdálenostech ve větším počtu (typicky termické větroně).
Osvětlení pro makety
Maketové osvětlení se řídí předlohou modelu. V letadlech je běžně několik skupin světel, která mají každá vlastní účel. Jejich osazení se řídí typem letadla a dobou jeho vzniku nebo přestavby, u starších letadel se typ od typu často velmi liší. U sportovních a turistických letadel se nejčastěji vyskytují čtyři druhy osvětlení:
A - rotační majáky červené barvy
Červený maják v provozu označuje letadlo se spuštěným motorem nebo letadlo, ke kterému se nemá přibližovat.
B - poziční světla
Poziční světla pomáhají rozlišit polohu letadla v prostoru. Na pravém křídle je zelené, na levém křídle červené a vzadu na ocasní části bílé nepřerušované světlo.
C - protikolizní světla
Bílé zábleskové světlo napomáhající viditelnosti letadla. Podle předlohy bliká různým vzorem, může mít i kombinace krátkých a dlouhých záblesků. Protikolizní světla mohou být sdružená se světly pozičními.
D - přistávací reflektor
Alespoň jeden reflektor je nezbytný k přistání letadla na dráze. Hydroplány mohou mít dva reflektory, které se rozsvěcí střídavě, což napomáhá přesnému odhadu výšky. Součástí přistávacích reflektorů mohou být i méně výkonné reflektory pojížděcí.
Dopravní a vojenské letouny mohou mít další skupiny osvětlení, jako jsou světla pro kontrolu náběžných hran a prvků odmrazování, osvětlení obchodních log a názvů, vyhledávací reflektory nebo osvětlení VIS/NVIS pro lety ve formacích. Oblíbené pomocné efekty osvětlení maket vojenských letadel jsou imitace plamene proudového motoru, přídavného spalování nebo střelby z kanónů.
Moduly uniLIGHT disponují (podle typu) několika světelnými schématy pro starší a moderní letouny a možností zapnutí speciální funkce, která pomocí zpomaleného rozsvěcení a hasnutí LED simuluje rotační majáky nebo blikající žárovky.
Sportovní osvětlení
Tento typ osvětlení je jednodušší na přípravu, protože se nemusí vázat na předlohu, ale může, podle požadavků stavitele, pouze vylepšovat vzhled modelu nebo usnadňovat pojem o poloze modelu v prostoru. Jedinou vazbou na skutečnost je stranové rozlišení světel na zelenou vpravo a červenou vlevo, případně maják nebo zábleskové světlo na trupu nebo ocasní části. Všechny ostatní funkce jsou zcela ve vašich rukou.
Moduly uniLIGHT jdou trendu sportovního osvětlení naproti a přinášejí možnost tzv. sportovního osvětlení, která spočívá ve slabém trvalém napájení zábleskových světel. Stroboskopy, které se jinak plně zhasínají, zůstanou v klidovém stavu napájeny 10-20% úrovní napětí, což stačí pro slabý svit a zajistí, že se nepřehřejí. Druhým způsobem, vhodným pro větší modely, je osazení plnohodnotných sdružených navigačních světel typu DUAL, která mají v jednom krytu poziční i protikolizní světlo. Pro řízení postačí dvoukanálový modul uniLIGHT BLACK.2. Tento způsob osvětlení byl v sezóně 2022 úspěšně otestován a používán naším teampilotem Janem Špatným na akrobatických modelech velikosti 67" a 104". Jeho přínos při létání v horších světelných podmínkách byl vysoce hodnocen.
Účelové osvětlení
Podpůrné osvětlení nalezlo svoji cestu do mnoha modelů. Často se používá pro zvýšení přehledu o poloze a směru letu modelu. Můžeme ho najít u modelů s malým bočním profilem, jetů nebo koptér. Účelové osvětlení oceníte při létání v nepříznivém terénu nebo přistávání za horších světelných podmínek. Typickým příkladem je létání se štíhlým rychlý proudovým modelem nebo větroněm, či nutnost nalétávat si před pozadím zalesněného kopce, který omezuje čitelnost modelu a zhoršuje odhad na přistání. Typickým osvětlením jsou v tomto případě liniová navigační nebo záblesková světla. Někdy postačí osvětlení sportovního typu.
Protikolizní osvětlení ACL
Protikolizní osvětlení (ACL - anti-colision light) zvyšuje přehled o poloze modelu v prostoru pro všechny piloty v okolí. Využívá se například u velkých maket větroňů. Může být zajištěno jedním všesměrovým stroboskopem nebo dvojicí menších stroboskopů. V některých zemích je jejich použití povinné při RC létání nad stanovenou výškou.